onsemi NVXK2TR40WXT Silicon Carbide (SiC) Module
onsemi NVXK2TR40WXT Silicon Carbide (SiC) Module is a 1200V, 40mΩ, and 27A dual half-bridge EliteSiC power module housed in a APM32 Dual Inline Package (DIP). This SiC module is compactly designed to have a low total module resistance. The NVXK2TR40WXT power module is automotive-qualified per AEC-Q101 and AQG324. This power module is lead-free, ROHS, and UL94V-0 compliant. The NVXK2TR40WXT EliteSiC MOSFET power module is ideally used in DC-DC and onboard chargers in xEV applications.
Features
  • DIP Silicon Carbide (SiC) dual half-bridge power module
  • 1200V drain to source voltage (VDSS)
  • 27A continuous drain current (ID)
  • 40mΩ (typical) drain to source on-resistance (RDS(ON))
  • -55°C to 175°C operating Junction temperature (TJ) range
  • Creepage and clearance per IEC60664-1 and IEC 60950-1
  • Compact design for low total module resistance
  • Module serialization for full traceability
  • Lead-free
  • ROHS and UL94V-0 compliant
  • Automotive qualified per AEC-Q101 and AQG324
Applications
  • HV DC/DC and on-board charger for EV-PHEV
  • 11kW to 22kW on-board charger for EV-PHEV