EVSTDRIVEG600DG
STMicroelectronics
511-EVSTDRIVEG600DG
EVSTDRIVEG600DG
Fabricante:
Descripción:
Herramientas de desarrollo de administración de IC Demo board for STDRIVEG600 600V high-speed half-bridge gate driver enhanced mode
En existencias: 5
Existencias:
5 Se puede enviar inmediatamente
Plazo de entrega de fábrica:
Mínimo: 1   Múltiples: 1
STMicroelectronics
Categoría de producto: Herramientas de desarrollo de administración de IC
RoHS:
Demonstration Boards
Gate Driver
4.75 V to 20 V
STDRIVEG600
Marca: STMicroelectronics
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: IT
Empaquetado: Bulk
Tipo de producto: Power Management IC Development Tools
Cantidad de empaque de fábrica: 1
Subcategoría: Development Tools
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
EVSTDRIVEG600DG Demonstration Board
STMicroelectronics EVSTDRIVEG600DG Demonstration Board provides a Half-Bridge topology reference design pairing the STDRIVEG600 Gate Driver with a 150mΩ 650V GaN HEMT. The STDRIVEG600 is a single-chip half-bridge gate driver for GaN (Gallium Nitride) eHEMTs (Enhancement-mode High-Electron-Mobility Transistors) or N-channel power MOSFETs. The high side of the STDRIVEG600 is designed to withstand voltages up to 600V and is suitable for designs with bus voltage up to 500V.