DR1040-5R2-R
Eaton Electronics
704-DR1040-5R2-R
DR1040-5R2-R
Fabricante:
Descripción:
Inductores de potencia - SMD 5.2uH 5.5A 14mOhms
Modelo ECAD:
En existencias: 1.364
Existencias:
1.364 Se puede enviar inmediatamente
Shielded
5.2 uH
30 %
5.4 A
17 mOhms
5.5 A
Standard
10.5 mm
10.3 mm
4 mm
Estilo de terminación: SMD/SMT
Frecuencia de prueba: 100 kHz
EAR99
5G Applications
Shielded Power Inductors
DR Series Power Inductors
Eaton Electronics DR Series Power Inductors feature a shielded drum core and include the DR1030, DR1040, DR1050, DR124, and DRQ series. The DR high power density series offers four sizes of shielded drum core inductors, an inductance range of 0.33µH to 1000µH, and a current range of up to 56A. The DR1030, DR1040, and DR1050 inductors have a footprint of 10.5mm x 10.3mm with profile heights of 3mm, 4mm, or 5mm. The DR124 inductors feature a ferrite core material, a 0.47µH to 1000µH inductance range, and a shielded drum core with 12.5mm x 12.5mm x 4.5mm dimensions. The DRQ series includes dual-winding, high-power density inductors that can be used as a single inductor or in coupled inductor/transformer applications. Eaton Electronics DR Series Power Inductors are suitable for a wide variety of applications and operate in a temperature range of -40°C to +125°C.